Слов'янськ в часи війни: чим живе місто і чи безпечно повертатись?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  12:24, 8 Листопада 2022

Водночас жителів міста призивають до тимчасової евакуації на зимовий період, що обумовлюється причинами безпеки та можливості зимування

Скільки зараз жителів у місті? Яка гуманітарна ситуація? Що з газом та опаленням та де містянам шукати допомогу, щоб пережити зиму? Східний Варіант дізнався у міської влади Слов’янська

Місто Слов’янськ та його жителі, як і усі у Донецькі області, з самого початку потрапляє під постійні обстріли з боку окупантів. Не зважаючи на небезпеку, люди повертаються у місто. За оцінками міської ради, мінімальна кількість мешканців цього року після евакуаційних заходів складала близько 18-20 тисяч, наразі ця цифра зросла до 30-35 тисяч. Однак, міська влада не підтримує наразі тенденцію повертання у місто через постійну небезпеку та неможливість гарантувати наявність комунальних послуг під час зимування.

Станом на 7 листопада, у місті відносно спокійно. Місто не підлягало обстрілам два тижні, однак влада готова до будь-яких подій. Кожного дня лунають повітряні тривоги, працюють сили ППО.

Що з комунальними послугами?

Зараз у Слов’янську та прилеглих селищ є вода та електрика. Відключення світла виникають у разі введення Укренерго обмежень споживання, як й в інших областях країни.

Триває активний процес підключення газопостачання поки що до будинків приватних мешканців. За планом до 24 листопада газ повинен повернутися до усіх мешканців частого сектору. У багатоквартирних будинків поступово починають сезон опалення.

“Вже більша частина міста (саме багатоповерхові будинки) вже з опаленням і робота тут продовжується. Є технічні проблеми з трубами, але вони вирішуються. Місто підключається”, — говорить радниця начальника Слов’янської міської воєнної адміністрації Світлана В’юниченко.

Станом на 8 листопада, у місті працюють 35 котелень із 37-ми. Ще дві, що знаходяться на Кераммаші та Бетонмаші, мають скоро запустити — зараз там тривають ремонтні роботи. Тепло подається у 78% багатоповерхівок.

Вадим Лях Слов'янська міська рада

“Серед відстаючих — керуюча компанія “Синергія”. Працюють слабо. Тому через пару діб, коли інші управителі закінчать свою роботу, прийдемо на допомогу.

А мешканцям будинків, якими опікується “Синергія”, пропоную після війни зробити висновки”, — зазначив начальник Слов’янської МВА Вадим Лях.

У місті працює приватний громадський транспорт. Комунальні тролейбуси не функціонували з липня після прильотів ворожих ракет та снарядів у місцеве депо.

Але з 8 листопада тролейбуси у Слов’янську знову розпочинають курсувати за своїми маршрутами, проїзд для мешканців безплатний.

На лінії вийшли тролейбуси маршрутів 2, 5Б та 7.

Слов’янськ в часи війни_04

Комунальний транспорт Слов’янська / Фото: Слов’янська міська воєнна адміністрація

“Розклад руху буде змінюватися в залежності від потреби. Крім цього, тролейбуси припинятимуть рух і висаджуватимуть пасажирів у разі повітряної тривоги”, — зауважив голова Слов’янської МВА Вадим Лях.

Повний розклад можна побачити ТУТ.

Медицина та повсякденне життя Слов’янська

У місті можна отримати усі медичні послуги. У окремо виділених місцях продовжують працювати терапевти, травматологи, гінекологи. Функціонує пологове відділення. Так, за жовтень у Слов’янську народилось 6 діток.

Більшість лікарів зараз працюють у міській клінічній лікарні за адресою вулиця Шевченка, 40. Працюють деякі амбулаторії, для безпеки мешканців вони знаходяться не в тих приміщеннях, в яких до 24 лютого. Для більшої інформації по адресах амбулаторій мешканці можуть звернутися на телефон гарячої лінії міста.

Магазинів у Слов’янську стало менше, як і аптек і інших закладів, але дефіциту товарів немає, постійно завозять нові продовольчі товари, які потрібні для життя. Продовжують працювати “Укрпошти”, проводяться соціальні та пенсійні виплати для населення. У разі неможливості жителів дістатись до місця виплат — пенсію приносять додому.

Є можливість отримати гроші у банкоматах. У місті працюють два відділення “ПриватБанку” та два відділення “Ощадбанку”. Нещодавно відновило роботу відділ реєстрації актів цивільного стану.

Слов’янськ в часи війни_05

Відновив роботу РАЦС / Фото: Слов’янська міська воєнна адміністрація

Не дивлячись на стабільне функціонування магазинів, аптек, банкоматів, пунктів виплат, міська рада активно закликає мешканців виїжджати на зиму за допомогою евакуації або власними силами. Так само, якщо слов’янці виїхали — не радять повертатися на зимування.

“Потрібно розуміти, що Донецька область зараз працює від резервних ліній. Тобто це навіть не основні магістралі, які потрібні для стабільної роботи. Скрізь стріляють, сильно пошкоджена інфраструктура, її ремонтують, але це не ті ремонти, які потрібно робити для повного відновлення. Тому не можемо гарантувати безперебійне постачання комунальних послуг у місті, краще виїхати та пересидіти зиму”, — закликає Світлана В’юниченко.

Безплатні їдальні та гуманітарна допомога

Населенню Слов’янська видається гуманітарна допомога як від міської влади, так і від міжнародних фондів та громадських організацій. Наразі працюють 25 пунктів видачі такої допомоги. За словами працівників міської ради, у них вже є списки тих мешканців, яким потрібна гуманітарна допомога, їх заздалегідь обдзвонюють та видають набори. Маломобільним приносять додому.

У місті працює 5 соціальних їдалень на базі шкіл та дитячих садків. Тут безплатно можна отримати обід чи вечерю, а у разі необхідності узяти страви із собою, переважно для сусідів чи родичів, які не можуть самостійно прийти до закладу.

Соціальні їдальні працюють за наступними адресами:

  • №7 (мкр-н Східний, вул. Енергетиків, 24)
  • №15 (мкр-н Центр, вул. Торгова, 8)
  • №16 (мкр-н Цілинний, вул. 8 Березня, 1)
  • №18 (мкр-н Залізничний-2, вул. Підгірна, 242)
  • №20 (мкр-н Словважмаш, вул. Дарвіна, 21).

Слов’янськ в часи війни_04

Готування обіду для мешканців у соціальній їдальні / Фото: Слов’янська міська воєнна адміністрація

Ведеться видача твердого палива для мешканців приватного сектору. Це брикети, пелети або дрова. Подати заявку слов’янці зможуть не лише у ЦДЮТ (вул. Центральна, 39), а й у мікрорайоні “Лісний” за адресою: вул. Вільна, 7А (терцентр). Обидві громадські приймальні працюють по буднях, з 9:00 до 15:00.

Самотні маломобільні жителі громади мають можливість подати заяву, зателефонувавши на гарячу лінію Слов’янської МВА.

Слов’янськ в часи війни_04

Отримання твердого палива у допомогу / Фото: Слов’янська міська воєнна адміністрація

Гуманітарна допомога, якщо це від міста, видається вже за наявними списками конкретно мешканцям у пунктах видачі (потрібно прийти з паспортом та ідентифікаційним кодом). Якщо це від міжнародних фондів – то треба звернутися саме до них для запису на отримання наборів. У першу чергу набори видають літнім людям, малозабезпеченим сім’ям, батькам-одинакам, родинам з дітьми, людям з інвалідністю.

У період зимування, коли температура буде нижче нуля, у місті на базі дитячих садків та шкіл будуть функціонувати пункти обігріву. Тут мешканці зможуть зігрітися, отримати гарячі напої та їжу, пересидіти тяжкі морози.

Крім цього, жителям Слов’янську, помешкання яких постраждало від обстрілів, можуть звернутися до міської ради для отримання допомоги від 15 до 30 тисяч гривень, в залежності від пошкоджень. У громадській приймальні на вул. Банківській, 87 (дитяча бібліотека) ведеться приймання документів на виділення матеріальної допомоги власникам приватних будинків, які постраждали внаслідок російської агресії. Маломобільні можуть подзвонити на гарячу лінію та викликати комісію додому. Люди, які знаходяться в евакуації, можуть принести заяви у Центри Донецької області за місцем проживання.

Слов’янськ в часи війни_04

Капремонт дахів багатоповерхових будинків, що постраждали від ворожих обстрілів / Фото: Слов’янська міська воєнна адміністрація

“Це не повноцінне відшкодування, але хоч якась допомога від нас, щоб люди могли хоча б щось зробити, особливо перед зимою”, — говорить Світлана.

Водночас жителів міста призивають до тимчасової евакуації на зимовий період, що обумовлюється причинами безпеки та можливості зимування. Евакуація автобусами до залізничного вокзалу Покровська відбувається кожні чотири дні. Вже з Покровська жителів Донеччини евакуюють до Тернопільської області, де надають житло, соціальні виплати, усю необхідну допомогу, у тому числі гуманітарну.

Слов’янськ в часи війни_04

Евакуація мешканців Слов’янська / Фото: Слов’янська міська воєнна адміністрація

“Закликаємо усіх виїжджати, бо ніхто не знає, якою ситуація може бути завтра. Так є можливість перезимувати у більш безпечних умовах, де тепло, є газ, вода, світло, наскільки це можливо”, — зазначає Світлана В’юниченко.

Для запису на евакуацію жителям Слов’янська потрібно подзвонити на гарячу лінію для міста 0995397867 або 0958418082, або на номери усієї області 0988903318 або 0662856290.

Вгору