Заміна кришталика ока за 15 хвилин: мешканці столиці можуть безоплатно відновити зір

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  16:07, 21 Березня 2023

Оперують у шести комунальних закладах: № 1, 3, 4, 8, 9 та Олександрівській клінічній лікарні м. Києва

Завдяки програмі «Здоров’я киян» пацієнти отримують безоплатні штучні кришталики. Такі операції проводять у шести комунальних клініках.

Для людей, у яких прогресує катаракта, або є інші складні захворювання очей, чи не єдиний спосіб зберегти зір — це встановити штучні кришталики. Однак ця операція — коштовна. Втім мешканці Києва мають шанс отримати цю послугу за гроші міста — завдяки програмі «Здоров’я киян». Оперують у шести комунальних закладах: № 1, 3, 4, 8, 9 та Олександрівській клінічній лікарні м. Києва.

Про те, як працює ця програма для пацієнтів та про особливості процедури, «Вечірньому Києву» розповіла завідувач офтальмологічного відділення КНП «Київська міська клінічна лікарня №9» міста Києва Наталія Дзюба.

Завідувач офтальмологічного відділення КНП «Київська міська клінічна лікарня №9» міста Києва Наталія Дзюба.

— Розкажіть, будь ласка, хто може розраховувати на безоплатну заміну кришталика?

— Кияни. Це прописано у програмі «Здоров’я киян». Безумовно, першочергово це право надається соціально незахищеним категоріям киян, учасникам бойових дій, військовим, пенсіонерам, людям з інвалідністю, особливо по зору. А також мають право скористатися такою можливістю особи прирівняні до киян.

Завдяки міській владі, меру столиці, директорці департаменту охорони здоров’я КМДА програма розвивається і обсяги надання допомоги нарощуються. Так, раніше закуповували тільки кришталики, а ось уже третій рік поспіль місто забезпечує пацієнтів також витратними матеріалами для операцій. Тож при катаракті, глаукомі, вітреоретинальній патології, коли застосовуються такі операції, — матеріали для пацієнта також безкоштовні.

— Ви згадали про прирівняних до киян осіб. Маєте на увазі внутрішньо переміщених осіб?

— Так, ВПО, які мають офіційну реєстрацію у місті Києві, можуть бути прооперовані в рамках цієї програми. Для людей, які втратили все майно і житло, — це неабияка підтримка. Та що й казати, є кияни, які тимчасово не працюють з різних причин, і коли дізнаються, що місто фінансує такі операції, то дуже дивуються.

— Звідки, як правило, дізнаються про таку можливість?

— Департамент охорони здоров’я розгорнув чималу просвітницьку роботу, щоб забезпечити інформування якомога більшої кількості киян про цю програму. Зокрема, і через наших лікарів первинної ланки.

І ми бачимо результати — до нас приходять все більше людей, які хочуть скористатися таким шансом. Бо у комунальних закладах роблять обстеження і безплатні операції, за які у приватних клініках треба викласти чималі кошти.

— Скільки операцій із заміни кришталиків виконали минулого року у вашому закладі?

— Не зважаючи, що минулого року почалося повномасштабне вторгнення, кількість пацієнтів, яким замінили кришталики у нас збільшилася. Якщо у 2021 році було прооперовоно 383 катаракти, то у 2022 році — 667. На цей рік ми замовили 400 кришталиків.

— Як ви розраховуєте, скільки пацієнтів прооперуєте упродовж року?-

— Звичайно, точну кількість кришталиків ми не можемо визначити, адже неможливо передбачити, скільки людей до нас прийде. Цифри приблизні. Коли штучний кришталик в оці, то термін його придатності необмежений. А на зберіганні він має свій термін стерильності, і недоцільно замовляти таку кількість, яку ми не зможемо використати.

Ми отримуємо кришталики угорського виробництва зі світлозахисним фільтром. Це сертифікована європейська продукція, що добре себе зарекомендувала упродовж багатьох років. Важливо, що ми замовляємо кришталики із діоптрійностю від 18 до 25. Вони найбільш поширені і підходять для більшості пацієнтів.

— Як визначають, які кришталики потрібні тому чи іншому пацієнту?

— Зараз у нашому відділенні маємо сучасне обладнання. Оновлювати його почали з 2017 року. Нещодавно отримали надсучасний мікроскоп з функцією візуалізації заднього відрізка ока, що дає можливість проводити складні операції на сітківці та склистому тілі при вітреоринальній хірургії.

Також є факоемульсифітатор для можливості оперування на передньому та задньому відрізку ока. Та Пентакам — апарат з функцією біометрії, який дає можливість надзвичайно точно розраховувати розміри кришталиків для імплантації при катаракті абсолютно всіх доступних моделей: торичні лінзи, які використовуються при астигматизмі, монофокальні лінзи, мультифокальні лінзи, що дають можливість дивитися і здалеку і зблизька. Тобто всі можливості для лікування катаракти у відділенні є і вони на найвищому рівні.

До слова, не кожна приватна клініка може дозволити собі мати таке діагностичне обладнання, як Пентакам, що може розраховувати абсолютно різні моделі штучних кришталиків, які потім ми імплантуємо пацієнтам.

— Обладнання у комунальних клініках сьогодні позитивно дивує тих, хто давно не звертався…

— Так. Зараз ми маємо обладнання, яке є далеко не у кожній приватній офтальмологічній клініці. А з початку березня у нашому відділенні перейшли на роботу у режимі «хірургії одного дня». Багато людей раніше обирали приватні клініки, бо там не треба витрачати часу на госпіталізацію.

Тепер і в нас можна прийти вранці, оформити документи, прооперуватися (сама операція з приводу катаракти триває 10-15 хвилин), а ввечері піти додому, щоб на другий день з’явитися на огляд до лікаря — для багатьох пацієнтів це дуже зручно.

Зараз тричі на тиждень проводимо операції так званої порожнинної хірургії і ще один день виділяємо для інших операцій. І щодня маємо від 10 до 20 втручань.

Зокрема, крім оперування катаракти та глаукоми, робимо операції на повіках, на кон’юнктиві, вводимо анти-VEGF препарати при віковій макулярній дегенерації, тромбозі центральної вени сітківки та її гілок і при діабетичному макулярному набряку.

Є багато пацієнтів, які потребують такої допомоги. І хочу наголосити, що при введенні препарату сама послуга надається безплатно. І така економія важлива. Бо, наприклад, у приватних клініках пацієнти оплачують обстеження, ліки і саму операцію.

— Ви згадували, що після пандемії минулого року у відділені збільшилася кількість пацієнтів. З чим це пов’язано?

— Після пандемії та за час воєнного стану ми фіксуємо, що пацієнти до нас звертаються із хворобами у запущеному стані. Мабуть, люди думають, що пересидять, але захворювання мають тенденцію до прогресування. І ми відмітили, що люди приходять, коли нема вже куди відкладати. Тому минулого року ми оперували багато пацієнтів, які що називається «дотягнули» до крайнього».

Наш заклад спеціалізується на патології — вікова дегенерація макули. Вона виникає переважно у людей після 50 років. Особливість її у тому, що людина бачить, але в центрі зору з’являється наче темна пляма, яка з часом розширюється. При вчасному звертанні та лікуванні зір можна підтримувати. У нашому відділенні проводимо всі доступні на сьогодні методи лікування цієї патології: медикаментозні, фізіотерапевтичні і хірургічні.

Якщо пацієнт приходить із гостротою зору у десяті, то є надія, що ці десяті можна зберегти, якщо ж мова йде про соті, то це вже є грубі зміни і повернути зір на десяті неможливо. Тому я закликаю усіх у кого є така патологія, вчасно звертатися до лікарів. І виконувати їхні настанови. Якщо кажуть, що необхідно приходити на огляд, то це не примхи медиків.

У моїй практиці був випадок, коли звернувся пацієнт із такою патологією. Ми йому значно покращили зір, а потім він так зрадів, що «зник» на два роки і не отримував підтримувальну терапію. У результаті, коли він до нас вдруге звернувся із регресом, то нам не вдалося повернути те досягнення, яке було після попереднього лікування. Тому постійно наголошую: огляди важливі!

— Люди якого віку найчастіше потребують заміни кришталиків через вікові патології?

— Все залежить від особливостей організму (спадковості?) Кришталики ставили і 40-річним, коли у них були ускладнені випадки катаракти. А найстаршому нашому пацієнту було 97 років. Протипоказів у чоловіка не було. Людина має право на зір. Якщо загальний стан здоров’я дозволяє, то ми проводимо такі втручання, не зважаючи на вік.

Щоб потрапити на огляд до фахівців відділення необхідно скерування від сімейного лікаря на госпіталізацію, або можна звернутися самостійно.

КНП «Київська міська клінічна лікарня №9» розташована на вулиці Ризька, 1. Телефон офтальмологічного відділення: 044 467 07 69. Консультації пацієнтів проводяться у будні з 10:00 до 13:00. Запис на безоплатні кришталики — у вівторок та п’ятницю з 10:00 до 13:00.

Вгору